Na temat połączeń z bazą danych w języku php możemy znaleźć dużo stron, które mówią, jakie połączenie jest lepsze i wydajniejsze. Są zdania podzielone, ale warto napisać, dlaczego? Zapraszam
Nie muszę pisać, że w dzisiejszych czasach użycie połączenia mysql_connect jest niemożliwe, gdyż jest wyłączone, ponieważ używano takiego połączenia z bazą danych ponad 15 lat temu. Używając połączenia mysqli, musimy wybrać, czy chcemy pisać aplikacje proceduralnie, czy obiektowo. Dlatego jest ważne, jaki schemat wybierzemy, aby później nie było zdziwienia.
Stosując połączenie mysqli_connect, musimy również pisać takie zapytania, aby nie powodowały błędów przy pobieraniu, wprowadzaniu i aktualizowaniu danych w bazie danych. A jakie to są zapytania w php, odsyłam do dokumentacji php.
Połączenie mysqli, który sam używam, jest lepsze. Jest to inaczej połączenie obiektowe, tu również należy zastosować taki kod, aby odpowiadał połączeniu z bazą.
Dlaczego nie piszę przykładów pobierania danych z bazy przy użyciu wyżej wymienionych połączeń? A no dlatego, gdyż jest to wszystko napisane na stronie php.net.
I pozostało połączenie PDO. Jest to zupełnie inne połączenie, będące biblioteką o bardzo dużych możliwościach! Inna jest zupełnie składnia kodu w php i tu trzeba się przyzwyczaić.
Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie, odpowiedź brzmi: to zależy, i do czego ma być takie połączenie?
Pisząc aplikację w php i używając mysqli nie mysqli_connect, jesteśmy skazani wyłącznie na jedną bazę danych, a jest nią MySQL! Nasza aplikacja będzie ograniczona funkcjonalnie. I może działać bardzo wolno! Jednak zaznaczam, to zależy jaka to aplikacja, gdyż możemy pisać aplikację używając bazy MySQL, i stosując również PDO.
Jeżeli chodzi o wybór PDO, tu mamy szerokie możliwości. Jedną z nich jest taka, że pisząc aplikacje, możemy dostosować pod każdą bazę, a nie tylko MySQL. Możemy użyć SQLite, PostgreSQL, Oracle, MS SQL i Sybase.
Jest jeszcze pewna uwaga. Pisanie aplikacji np: CMS do użytku komercyjnego, sam język php i ładnie ostylowany wygląd nie wystarczy. Trzeba zastosować JS i biblioteki, aby aplikacja działała szybko i wydajnie.
I tym kończę wpis;)