piątek, 24 marca 2023

Typowe błędy początkujących programistów. Widoczny kod PHP na stronie

 Temat jest czasem wałkowany, i sam takie błędy robiłem, gdy uczyłem się języka PHP. Czas o takich błędach napisać. Dodam, że to co napiszę, nie będzie mowa o wszystkich błędach, tylko takie typowe.

Widoczny kod PHP po otwarciu pliku w przeglądarce internetowej

Jak wspomniałem, sam kiedyś takie błędy robiłem. Dziś o takich błędach mało się mówi, a to dlatego, że popularność języka PHP mocno spadła, co nie znaczy, że nie warto uczyć się tego języka. Dobrze, co powoduje, że kod PHP jest widoczny na stronie, a nie działająca aplikacja?

Są dwa powody:

Po pierwsze, zapisaliśmy w nie tym formacie co trzeba. Czyli zamiast zapisać w php, to jest w html i dlatego mamy widoczny kod PHP na stronie, i przez to nie działa nam aplikacja.

Po drugie, i co najczęściej jest o tym mowa a raczej była mowa dekadę temu, to otwarcie pliku  z lokalizacji, na którym znajduje się aplikacja, która działa po uruchomieniu serwera. Jeżeli z folderu otwieramy stronę, to widać kod php. Jeżeli mamy dużo stron napisanych w php, i mamy menu, to przechodząc po wielu stronach, to kod będzie widoczny, bo nie otworzyliśmy poprawnie naszej aplikacji. Inaczej mówiąc, źle przeglądamy stronę.

Jak powinno być?

Musimy uruchomić nasz serwer Wamp/Xampp. Dalej przechodzimy na localhost i w katalog, w którym trzymamy aplikację. Jeżeli mamy jedną, to przechodzimy, i wtedy poprawnie wyświetla się strona napisana w php! I nie widać kodu PHP.

Niby banał, a jednak czasem z pośpiechu lub niewiedzy tak mamy. A później lecimy na forum i pytamy. Dlaczego po uruchomieniu strony widać kod PHP??? To właśnie dałem odpowiedź.

Również kod PHP może być widoczny z błędnego zamknięcia znaczników html (jeżeli łączymy html z php i css), wtedy widać też kod php np: w polach input.

To tyle na ten temat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz