Niedawno pisałem o wypełniaczach tekstu na strony internetowe, aby pokazać, jak na stronie prezentował by się tekst, jak i cała strona. Kolejnym wypełniaczem, a nie pisałem wtedy o tym jest placeholder w polach input. Jedni nazywają wypełniaczami, drudzy etykietami. I dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy jeszcze warto placeholder używać w formularzach. Zapraszam
Placeholder był i czasem jest używany w formularzach, aby zastąpić etykiety zwane label, które są obok pól input lub nad nimi. Przeważnie takie nazwy pól input są nad, ale nie ma żadnej różnicy, czy jest z boku, czy nad. Ważne, aby był formularz czytelny dla użytkownika.
Napisałem wyżej, że stosuje się jeszcze wypełniacz placeholder, który miał ułatwiać czytelność pola, wpisując w linijke pola input placeholder = "Tutaj tekst" a poniżej przykład:
<input type="text" name= "nazwa użytkownika" placeholder="Nazwa użytkownika">
Wiem, mógłbym pokazać zrzut z edytora, ale pozwoliłem sobie, aby tak napisać. Strona Onet i inne portale miały taki wypełniacz, ale miał jedną wadę. Po kliknięciu, cała etykieta pola znikała, i wtedy użytkownik nie wie, czy wpisuje nazwę użytkownika, adres email, czy hasło. Poniżej przedstawiam na zrzucie pola input z placeholder (A), gdzie po prawej widać, że brakuje opisu pola. A to dlatego, że jest aktywne, co mówi widoczny kursor w polu(nie jest pokazany na poniższym obrazku). Gdy opuści się pole input, to wraca wypełniacz, który jest widoczny po lewej stronie (A). Natomiast poniżej, pole input (B), jest tradycyjnym opisem nad polem input, gdzie bez względu na to, czy pole jest aktywne, czy nie, to zawsze widać nazwę pola.
W ostatnich latach używa się przemiennego wypełniacza tzw. ruchomego, gdzie widać opis w polu input, ale po aktywacji, idzie w górę nad pole input. Jest taka animacja, ale dla mnie nie ma różnicy, bo i tak nazwa pola przechodzi nad pole input. Jednym słowem, i tak jest na górze.
I odpowiadając na pytanie zawarte w temacie. Czy nadal używać placeholder w formularzach? Nie, to jest utrudnienie a kiedyś było bajerem, który sam stosowałem w formularzach. Dziś robi sie tradycyjne lub to co wyżej napisałem z animacją, która przechodzi z opisu w polu input na pozycje opisu pola nad input.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz